Biodinamiskā lauksaimniecība
Biodinamiskā lauksaimniecība ir zinātne un ilgspējīgas zemes
apsaimniekošanas metode, kas nodrošina augsnes veselību ilgā laika periodā un
ļauj novākt ražu, kurā saglabātas visas cilvēka organismam nepieciešamās
vielas, kuras savukārt nodrošina mūsu fizisko un garīgo veselību.
Biodinamiskās lauksaimniecības aizsācējs bija austriešu filozofs Rūdolfs Šteiners (Rudolf Steiner, 1861-1925), kas 1924. gadā toreizējā Vācijā – Kobervicas muižā Silēzijā netālu no Breslavas (tagad Vroclava Polijā), kur viņš pirmoreiz publiski nolasīja 8 lekcijas zemniekiem un zinātniekiem par gara zinātnes nozīmi dabai draudzīgas lauksaimniecības turpmākai attīstībai Eiropā un citur pasaulē.
Viņš uzskatīja, ka zemnieku saimniecība ir vienots dzīvs organisms, kas pakļauts kosmiskām un garīgām ietekmēm. Šīs ietekmes – tā dēvētos dinamiskos spēkus – paaugstina ar biodinamiskiem preparātiem, kuru izstrādē un lietošanā daudz kopīga ar homeopātijas principiem. Šteinera lekcijas kļuva par pamatu biodinamiskajai kustībai – drīz pēc tam izveidojās lauksaimnieku un dārznieku kopas, kas praksē izmēģināja pielietot Šteinera ieteikumus. Biodinamiskie lauksaimnieki jau 1928. gadā reģistrēja preču zīmi Demeter, ar ko sāka apzīmēt ar biodinamiskām metodēm ražotus produktus saskaņā ar stingri noteiktām vadlīnijām. Mūsdienās tās sertifikāciju veic 1954. gadā izveidotā Demeter asociācija. Vadoties no Demeter prasībām, zemnieki saimnieko gan Vācijā, gan citās pasaules valstīs, tostarp arī Latvijā, un biodinamiskās lauksaimniecības produkti, kas pazīstami ar Demeter zīmi, tiek uzskatīti par viskvalitatīvākajiem pasaulē.
Sākoties 21. gadsimtam, Demeter – International (www.demeter.net), jau apvienoja 20 neatkarīgas dažādu valstu Demeter organizācijas ar 3500 zemnieku saimniecībām ap 100000 ha kopplatībā.
Biodinamiskā lauksaimniecība uz dabas norisēm skatās dziļāk, ievērojot arī kosmiskās ietekmes uz procesiem, kas notiek uz Zemes un aptverot visus faktorus to savstarpējā mijiedarbībā. Sākot ar dziļu sapratni, kas balstīta uz detalizētiem un regulāriem dabas novērojumiem, šī pieeja cenšas atbalstīt dabiskos procesus, nenoslogojot zemi ar nepiemērotu, pārāk lielu daudzumu dzīvnieku populāciju, gatavojot īpašus komposta preparātus, sējot noteiktus augus noteiktās kosmiskās konstelācijās, tādējādi atbalstot un palīdzot dabai tur, kur tā ir cietusi no dažādiem destruktīviem cilvēces pasākumiem.
Kad latvju sentēvi līda līdumu, mēsloja tos ar sadedzināto celmu pelniem, vadījās no saules un mēness griežiem un ievēroja laika zīmes, viņi maz domāja par definīcijām un terminiem, kā tādu lauksaimniecību dēvēt. Jo pazina tikai šāda veida – dabisku saimniekošanu. Taču parādoties vajadzībai ātri iegūt maksimāli lielas ražas (lai uzkrātu kapitālu, apmierinātu nepieciešamību pēc pārtikas pēckara gados, zemes un darbaroku trūkuma dēļ utt.), kā arī attīstoties zinātnei un ķīmijai, kas ļāva izveidot dažādus sintētiskus mēslošanas, nezāļu apkarošanas, lopu uzbarošanas un tamlīdzīgus līdzekļus, cilvēki pamazām radīja tā saukto intensīvo lauksaimniecību.
20. gs. sākumā vairākās Eiropas valstīs entuziasti sāka apzināties šādas darbības negatīvās puses – augsnes noplicināšanos, neatjaunojamo resursu izsmelšanu, pārtiku, kas varēja saturēt dažādas audzēšanas procesā izmantotās veselībai kaitīgas vielas. Viņi sāka izstrādāt dažādas bioloģiskās saimniekošanas teorijas un ieviest tās praksē. Galvenokārt nostiprinājās divi attīstības virzieni: biodinamiskā un bioloģiskā jeb organiskā lauksaimniecība.
Biodinamiskais ir visaptverošs uzskats, kas, piemēram, redz planētu ritmu ietekmes pētīšanu uz augiem un dzīvniekiem tikpat nozīmīgu kā precīzu ķīmisku analīzi. Tādējādi ar cilvēka inteliģenci un labu gribu tiek sekmēta mūsu planētas pozitīva attīstība.
Biodinamiskās saimniecības sertifikāciju veic 1954. gadā izveidotā „Demeter” asociācija, un biodinamisko saimniecību un to ražoto produkciju apzīmē ar „Demeter” simbolu. Vadoties pēc „Demeter” prasībām, zemnieki saimnieko gan Vācijā, gan citās pasaules valstīs, arī Latvijā.
Aptauja
2020. gada izdevumā MARIJAS TŪNAS BIODINAMISKĀ LAUKSAIMNIECĪBA 2021 veidosim atsevišķu sadaļu par biodinamiskās lauksaimniecības pieredzi Latvijā. Mums ir svarīgs jūsu viedoklis par tēmām un aktualitātēm, kas interesē tieši jūs. Veltiet nedaudz laika, lai aizpildītu anketu un dotu savu ieguldījumu izdevuma veidošanā!
Izsaki viedokli!
Ja vēlaties, lai nākamā izdevumā pieminam tieši Jūsu stāstu, nekautrējieties aizpildīt anketu un izklāstīt savu pieredzi vai dot padomu, kas svarīgs visiem biodinamiskās lauksaimniecības praktizētājiem!
Ja atstāsiet kontaktinformāciju, sazināsimies ar Jums personīgi!
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.